foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Jesteśmy szkołą, która zapewnia wszechstronny rozwój osobowości uczniów. Wspomaga rodzinę w procesie wychowania. Gwarantuje nauczanie przez wysoko wykwalifikowaną kadrę, opierającą współpracę z uczniami i rodzicami na zasadzie partnerstwa. Jest przyjazna dla ucznia, rodziców i nauczycieli.

Filtr
 •  Ankiety dla szkół. Do Strategii dla Miasta Racibórz. 

  Pobierz

 • Narodowe Czytanie z towarzyszeniem lamp naftowych
  w Szkole Podstawowej nr 3

   

  Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Romantyzmu Polskiego oraz Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Natomiast 11. Narodowe Czytanie odbywało się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2022 r. odbyło się wspólne czytanie „Ballad i romansów” w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

  SP nr 3 w Raciborza również wzięła udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Rok wydania „Ballad i romansów” jest jednocześnie rokiem narodzin słynnej postaci nierozerwalnie związanej z ziemią gorlicką, pioniera przemysłu naftowego, wynalazcy lampy naftowej, działacza niepodległościowego, polskiego geniusza — Ignacego Łukasiewicza.

  Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w cyklu różnorodnych zajęciach, którym towarzyszyły lampy naftowe oraz wirtualna wycieczka w tereny bliskie Łukasiewiczowi. Czytali następujące ballady: „Świteziankę”, „Świteź”,  „Panią Twardowską”, „Powrót taty” czy „Lilie”. Oprócz różnorodnych zadań grupowych, wykonano komiksy do ballad oraz ciekawe scenki pantomimiczne, które pokazały niesamowite zaangażowanie uczniów. zajęcia zorganizowały nauczyciele języka polskiego oraz nauczyciel-bibliotekarz: Ewa Bochnia-Hetman, Oksana Leszczyńska oraz Sylwia Labocha.

 •  

   

   

   

   

  Dzisiaj w naszej szkole gościliśmy o. Piotra Handziuka, misjonarza z Kongo. Po krótkim powitaniu ojciec Piotr w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam kulturę i życie w misyjnej placówce. Całość ubogacił prezentacją i pamiątkami przywiezionymi z dalekiej Afryki. Mieliśmy też okazję usłyszeć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Na koniec misjonarz pomodlił się w języku, którego używa się w Kongo. Mamy nadzieję, że to piękne spotkanie jeszcze bardziej rozpali w nas ducha misyjnego i wrażliwość na potrzeby ludzi z  Czarnego Lądu.

   

 •  

  Drodzy Rodzice i uczniowie naszej szkoły!

  Zakończyliśmy zbiórkę przyborów szkolnych oraz artykułów plastycznych w ramach akcji charytatywnej Kredkobranie,którązorganizowała Fundacja Ignatianum.

  To ile zebraliśmy przeszło nasze oczekiwania. Łączna ilość darów wyniosła 830. Wszystko 24 września zostało posegregowane przez wolontariuszy naszej szkoły oraz spakowane do 4 kartonów, z których każdy ważył po 18 kg. Wśród przyniesionych darów dla dzieci z Kresów było niemal wszystko o czym może marzyć i potrzebować uczeń szkoły. Były między innymi: zeszyty, bloki, kredki, długopisy, pisaki, ołówki, temperówki, plastelina a nawet plecak i worki na buty.

  Wszystkim bardzo dziękujemy za ten piękny dar serca.

 • Drodzy Rodzice i uczniowie naszej szkoły!


  Po raz drugi zapraszamy do udziału w akcji charytatywnej Kredkobranie organizowanej przez Fundację Ignatianum. Celem akcji jest zbiórka przyborów szkolnych oraz artykułów plastycznych dla dzieci i młodzieży mieszkających na Kresach. Osoby, które pragną pomóc, prosimy o przynoszenie przyborów szkolnych, artykułów szkolnych i materiałów plastycznych (muszą być nowe) do swoich klas lekcyjnych. Zbiórka trwa do 24 września 2021 r.
  Wszystkim, którzy pozytywnie odpowiedzą na to zaproszenie - dziękujemy.
  Wolontariusze i opiekunowie wolontariatu naszej szkoły.

 • Już w tę sobotę 11 września rozpoczynają się pierwsze bezpłatne warsztaty z programowania i matematyki w ramach akcji "Koduj z Gigantami".
  Serdecznie zapraszamy uczniów Państwa szkoły do udziału w zajęciach stacjonarnych w Waszym mieście oraz online.
  Zajęcia odbywają się stacjonarnie w 90 miastach Polski oraz online w dniach 11-12.09., 18-19.09. oraz 25-26.09.2021 r., a także online.

  Program zajęć dostosowany jest do danej grupy wiekowej i obejmuje stworzenie własnej gry komputerowej lub aplikacji mobilnej, a także zapoznanie się z podstawami jednego z języków programowania.
  9. edycja akcji "KODUJ Z GIGANTAMI - STARCIE GIGANTÓW - PROGRAMISTYCZNY BÓJ BOHATERÓW NAJLEPSZYCH GIER” umożliwia poznanie podstaw programowania w środowiskach takich jak: Scratch, Minecraft, App Inventor, Roblox, C#, Visual Studio, HTML.
  Dodatkowo, w tej edycji uczniowie klas 7 i 8 oraz przyszli maturzyści mogą wziąć udział w zajęciach online z matematyki, na których wraz z trenerami Gigantów Edukacji zmierzą się z arkuszami egzaminacyjnymi.
  Akcji towarzyszą konkursy, w których atrakcyjne nagrody zdobyć mogą uczniowie, jak również szkoły i nauczyciele.

  Aby wziąć udział w zajęciach, wystarczy indywidualnie zarejestrować się na stronie: www.kodujzgigantami.pl. Zapisy wciąż trwają. Liczba miejsc jest ograniczona.

 • Już od 6 września możesz ze Twoją drużyną wygrać wspaniałe nagrody w Grze miejskiej on-line pn. „Odpadowe ABC - PSZOKuj w Raciborzu”.

  Kto i gdzie może brać udział

  Gra Miejska skierowana jest do dzieci i młodzieży zamieszkujących w Raciborzu lub uczęszczających do szkół podstawowych w mieście Racibórz. Grupa wczesnoszkolna powinna grać wraz z opiekunem w ramach zajęć komputerowych w szkole, a klasy 4-8 korzystają ze specjalnego stanowiska komputerowego przygotowanego w Urzędzie Miasta.

  Kiedy

  Gra Miejska przeprowadzona będzie w dniach 6-17 września 2021 r. (od godziny 9.00 do godziny 13.00 dla klas 4-8, a dla klas 1-3 od 8.00 do 16.00) poprzez linki do strony WWW z zadaniami dla Drużyn. Link zostanie udostępniony na profilu socialmedia miasta Racibórz i stronie internetowej Organizatora.

   Na czym to polega

  Gra Miejska przeprowadzona zostanie online i składała się będzie z zadań w ramach, których zespoły będą musiały wykazać się wiedzą w zakresie sortowania odpadów, ich przyjmowania na PSZOK oraz sprawnością manualną. Pytania dostosowane są do wieku graczy a odpowiedzi mogą być wielokrotnego wyboru.

  Nagrody

  Każdy uczestnik otrzyma nagrodę w postaci certyfikatu uczestnictwa (do samodzielnego pobrania i wydruku).

  Dodatkowo cała Drużyna, która zostanie wyłoniona przez Komisję otrzyma imienne dyplomy oraz nagrody rzeczowe o maksymalnej wartości 100 zł (sto złotych) ale nie mniejszej niż 75 zł (siedemdziesiąt pięć złotych), na jedną osobę (członka Drużyny).

  Osoby uczestniczące w grze w siedzibie organizatora otrzymają nagrodę dodatkową (ilość nagród ograniczona).

  Organizator przewidział nagrodę specjalną dla opiekuna klas 1 - 3, którego Drużyna zostanie laureatem gry. Nagroda w postaci dyplomu oraz nagrody rzeczowe o maksymalnej wartości 100 zł (sto złotych).

  Dodatkowe informacje:

  Informacje o Grze Miejskiej oraz Regulamin są publikowane na stronie internetowej https://kompostownia.raciborz.pl lub www.raciborz.pl jak również na profilu socialmedia miasta Racibórz.

 • OLIMPIJSKIE KOŁOINFORMATYCZNE

  W ramach Olimpijskiego Koła Informatycznego
  uczymy programowania, przygotowujemy do konkursów informatycznych

  każdego nastolatka w wieku 10 - 19 lat


  * bezpłatnie
  * bez względu na miejsce zamieszkania
  * przez Internet


  Zajęcia to nauka i zabawa. Dlatego integralną częścią są quizy z nagrodami.

  Harmonogram zajęć

  Pierwsze zajęcia, z programowania 22 września, wtorek, 18:00

   

   

 • KREDKOBRANIE

   

   

  Pragniemy, aby nasza szkoła wzięła udział w akcji charytatywnej Kredkobranie. Inicjatorem jest Fundacja Ignatianum. Celem akcji jest zbiórka przyborów szkolnych oraz artykułów plastycznych dla dzieci i młodzieży mieszkających na Kresach.

  Wszystkich chętnych do obdarowania dzieci prosimy o przynoszenie przyborów w reklamówkach i składanie ich w swoich klasach do dnia 22 września br. Prosimy aby wszystkie przybory były nowe.

   

  Wszystkim, którzy pozytywnie odpowiedzą na ten apel z góry dziękujemy.

 • OSTATNI DZWONEK – DO #CODEWEEK2019 JUŻ MNIEJ, NIŻ MIESIĄC!

  Już niespełna trzy tygodnie dzielą nas od rozpoczęcia siódmej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania! O co chodzi w tym komputerowym zamieszaniu? Dlaczego warto się zaangażować? Czy moje dziecko może wziąć udział? Co z opłatami? Odpowiedź na te i inne nurtujące pytania znajdziecie poniżej, więc… Zapraszamy do lektury!

 • W dniu 20.09  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji" Sprzątanie Świata". Temat tegorocznej edycji to: 

  " Nie śmiecimy- sprzątamy-zmieniamy".

   

   

  „Sprzątanie świata” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

 •  

   

  Dziś znowu zabrzmiał pierwszy dzwonek. Wypoczęci, gotowi na nowe wezwania spotkaliśmy się o godzinie 9.00 na sali gimnastycznej naszej szkoły. Podczas uroczystego apelu rodzice, nauczyciele i uczniowie powitali nowego dyrektora – Pana Marcina Handziuka, któremu życzyli wielu sukcesów zawodowych oraz satysfakcji z pełnionych obowiązków. Część artystyczną rozpoczęli uczniowie Samorządu Szkolnego wspominając wrzesień 1939r., następnie uczniowie klasy drugiej przedstawili program artystyczny w którym piosenką i wierszem powitali nowy rok szkolny. Bardzo ważną częścią akademii było przyjęcie w poczet uczniów Pierwszoklasistów. Złożyli oni uroczyste ślubowanie a Pan Dyrektor pasował ich na uczniów naszej szkoły. Następnie pierwszaki dostały rogi obfitości czyli tzw. Tyty.

  Na zakończenie Pan Dyrektor życzył wszystkim uczniom samych sukcesów.

  Rok szkolny 2019/2020 uważamy za otwarty.

 • Zapraszamy do zapoznania się z obszernym artykułem na stronie nasz racibórz klikając tutaj

 •  

   

  Lp.

  Rodzaj imprezy

  Osoba odpowiedzialna

  Sposób realizacji

  Termin

  1.  

  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18

  S.Locińska

  K. Pacharzyna

  j. Cyfka

  akademia

  4 września 2017r

  1.  

  Sprzątanie Świata

  p. Baran

  p. Kobylak

  dyrektor szkoły

  Akcja

  15 września 2017r

  1.  

  Wrzesień – miesiącem pamięci narodowej

  wychowawcy

  Pogadanki

  wycieczki

  Wrzesień 2017

  1.  

  Dzień Komisji Edukacji Narodowej

  p. Schroeder

  p. Pieczka

  Akademia

  13 października 2017

  1.  

  Dzień bez samochodu

  p. Pieczka

            p. Baran

  p. Armatys

  Wycieczka rowerowa lub piesza

  22 września 2017

  1.  

  Europejski dzień języków obcych

  p. Kobylak

  p. Iksal

  p. Nawrat

  Festiwal piosenki

  Październik 2017

  1.  

  Misje w szkole

  Dzień walki z głodem

  Dzień Papieski

  Wspomnienie o ss. Dulcissimie

  s. Janina

  p. Szamara

  p. E. Bochnia- Hetman

  Happening

  Zbiórka żywności

  Spotkania z misjonarzami

  Październik 2017

  1.  

  Październik miesiącem oszczędzania

  p. Pacharzyna

  p. Szamara

  Akademia

  konkursy

  Październik 2017

  1.  

  Profilaktyka przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii

  p. Locińska

  wg harmonogramu programów

  Cały rok szkolny

  1.  

  97-ma   Rocznica Odzyskania Niepodległości

  p. Zdanowicz

  p. Reszka

  Wieczór pieśni patriotycznej

  08 listopada 2017

  1.  

  Zabawy Andrzejkowe

  Wychowawcy klas

  Samorząd Uczniowski

  Zabawy i wróżby

  Listopad 2017

  1.  

  Regionalizm

  p. Zdanowicz

  p. Labocha

  Zajęcia edukacyjne

  Cały rok

  1.  

  Mikołajki na sportowo

  p. Locińska

  p. Baran

  Samorząd Uczniowski

  p. Pacharzyna

  p. Szamara

  Konkurs wiedzy ekonomicznej

  Zawody sportowe

   6 grudnia 2017

  1.  

  Wigilia w szkole

  wychowawcy

  Wigilie klasowe

  22 grudnia 2017

  1.  

  Jasełka

   

  s. Janina

  j. Cyfka

  S. Locińska

  p. Reszka

  Przedstawienie

  20 grudnia  2017

  1.  

  Zabawy karnawałowe

  Wychowawcy klas

  Samorząd Uczniowski

  Bale karnawałowe

  Styczeń 2018

  1.  

  Dzień Babci i Dziadka

  Wychowawcy klas  I i III

  Przedstawienie

  Styczeń 2018

   

  1.  

  Dzień Ziemi

  p. Szamara    

  p. Pieczka

  p. Labocha

  piknik

  Kwiecień 2018

      19.

  „Cała Polska czyta dzieciom”

  p. Labocha

  p. Bochnia- Hetman

  przedstawienie

  Maj 2018

  20.

  Rocznica Konstytucji 3-go Maja oraz I – go Powstania Śląskiego

  p. Reszka   

  p. Zdanowicz   

  p. Iksal

  apel

  Maj 2018

  21.

  Wycieczki klasowe, turystyczno – krajoznawcze

  Wychowawcy klas

  Nauczyciele

  wycieczki

  Maj, czerwiec 2018

    22.

  Dzień Sportu

  p. Baran

  p. Niedzbała

  p. Kobylak

  wychowawcy

  Zawody sportowe

  4 czerwiec 2018

   23.

  Święto rodziny

  wszyscy

  Festyn rodzinny

  Czerwiec 2018

  24.

  Pasowanie na czytelnika

  p. Schroeder

  p. Bochnia- Hetman

  Impreza okolicznościowa

  Czerwiec 2018

  25.

  Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018

  p. Locińska

  p. Pacharzyna

  p. Szamara

  Akademia 

  22 czerwca 2018